ZDROWO ZABIEGANI

Człowiek biegał od zawsze. Najpierw uciekając przed drapieżnikami, potem goniąc swoje zdobycze. I żyje w biegu do dziś. Tyle że to częściej pogoń za sukcesem niż bieg po zdrowie. Na szczęście coraz większą grupę Polaków dogoniła moda na bieganie.

Portale społecznościowe pękają w szwach od fotek z wizerunkami zapaleńców, którzy biją kolejne życiowe rekordy, podejmują nowe wyzwania lub zamieszczają swoje wyniki z Endomondo, chwaląc się sukcesami. Poranny jogging, który jeszcze niedawno kojarzył się wyłącznie z amerykańskimi filmami, uprawiają dziś tysiące Polaków.

Skąd taki boom na uprawianie tej dyscypliny? Bo to sport dostępny dla każdego, stosunkowo tani, a co najważniejsze świetnie działający na stan zdrowia i umysłu.

Zgodnie z raportem "Narodowy Spis Biegaczy" z 2014 roku ok 57% z ponad 60 000 ankietowanych bierze udział w maratonach!

ZALETY NA START

Uniwersytet w Waszyngtonie dowiódł, że bieganie opóźnia demencję!

Naukowcy z Uniwersytetu Michigan odkryli, że bieganie 12–20 minut 3 razy w tygodniu zwiększa gęstość kości.

Badacze z Uniwersytetu Południowej Karoliny stwierdzili, że wśród ludzi, którzy biegają ok 20 mil wskaźnik umieralności jest o 20% niższy.

Bieg długodystansowy pozwala na osiągnięcie tzw. euforii biegacza – niezwykle przyjemny stan powodujący zwiększoną odporność i wytrzymałość na ból.

Amerykańskie stowarzyszenie do spraw układu krążeniowego AHA stwierdziło, że bieganie przez 75 minut tygodniowo zmniejsza podatność na choroby układu krążeniowego.

Bieganie przez 2,5 godziny tygodniowo u mężczyzn zwiększa poziom testosteronu o 15%, u kobiet zaś działa pobudzająco i poprawia krążenie krwi

WYŚCIG Z CZASEM

Biegać może każdy i w każdym wieku. Mamy na to dowody! Najstarszy na świecie maratończyk Sikh Fauja Singh liczył sobie 100 lat pokonując w 2011 roku Watrerfront Marathon w Toronto. Prawda, że taki przykład działa mobilizująco i zamyka usta wszystkim, którzy uważają się za zbyt starych na uprawianie tej dyscypliny?

JAK SIĘ
ZMOTYWOWAĆ?

Chciałbyś spróbować jak inni, tylko nie wiesz,
jak zacząć. Sprawdź nasze rady:

1
cel. Nakreśl żelazny, ale realny plan biegowy. Załóż, że np. biegasz dwa razy w tygodniu w określone dni i trzymaj się tego.
2
pochwal się, że biegasz. Nie ma większej motywacji niż znajomi, przed którymi po prostu będzie Ci wstyd odpuszczać.
3
zmieniaj trasę. Uciekaj przed monotonią. Szukaj nowych miejsc. A jeśli znudzi cię bieganie wieczorem, wystartuj rano.
4
notuj swój progres. Stwórz sobie plik, w którym będziesz zapisywał sobie każdy bieg z uwzględnieniem daty i pokonanego dystansu. Nic nie motywuje tak dobrze, jak obserwacja własnych postępów!
5
weź udział w zawodach. Moment kiedy dobiegasz do mety zrekompensuje Ci cały wysiłek, który wkładałeś w przygotowania. Lista imprez biegowych w Polsce jest naprawdę długa, dlatego z łatwością znajdziesz coś dla siebie.
BIEGASZ,
ANI SIĘ WAŻ!

Jeśli już podjąłeś wyzwanie i ruszyłeś w drogę do osiągania biegowych sukcesów, powinieneś pamiętać o diecie. Zapomnij o fast-foodach i słodzonych napojach. Na słodycze możesz pozwolić sobie maksymalnie dwa razy w tygodniu. Unikaj alkoholu, który zwiększa wytwarzanie kortyzolu – hormonu osłabiającego mięśnie. Odstaw smażone potrawy – wzdęcia i uczucie spuchnięcia z pewnością nie pomogą Tobie w treningu.

ŚWIATLI SPORTOWCY

W biegu nie można zapomnieć o tym co ważne. Odblaskowe gadżety sprawią, że w nocy na nieoświetlonej drodze będziesz widoczny z odległości nie 40 m, lecz 110 m! Gołym okiem widać, że taka odległość może uratować życie. Od 31 sierpnia do art. 11 ustawy Prawo o ruchu drogowym wprowadzono przepis obowiązujący wszystkich pieszych uczestników ruchu drogowego (w tym biegaczy) do używania elementów odblaskowych. Lepiej więc biegnij do sklepu po kilka odblaskowych gadżetów, bo mandat w wysokości nawet do 500 zł może skutecznie zniechęcić cię do uprawiania wieczornego joggingu.

A TO CIEKAWE!

Jogging z krainy Hobbitów
Myślą się Ci, którzy sądzą, że jogging narodził się w starożytnej Grecji czy   Ameryce. Dyscyplinę tą rozpropagował Nowozelandczyk Artur Lydiard, który w 1961 roku założył pierwszy na świecie klub miłośników joggingu.
Biegaj w spak!
To nie żart! Amerykańscy naukowcy z University of Oregon dowiedli, że biegając tyłem potrzebujemy zaledwie 80% szybkości, aby osiągnąć takie same korzyści z treningu jak tradycyjni biegacze.
Precyzyjna maszyna
Krok biegowy angażuje aż 200 mięśni ludzkiego ciała. A w stopach podczas biegu pracuje 26 kości, 33 stawy oraz 112 więzadeł!

Zacznij już dziś!Trwa ładowanie...Twój certyfikat Assistance jest generowany i zostanie wysłany na Twój adres e-mail.
Operacja może potrwać nawet kilka minut. Prosimy o cierpliwość.