Od majówki do końca wakacji na obrzeżach polskich miast unosi się bogaty zapach grilla. Dania z rusztu tak głęboko zakorzeniły się w naszej tradycji, że trudno ich sobie odmówić, ale czy na pewno są dla nas zdrowe? Poznaj kilka sposobów na to, by cieszyć się dobrze wypieczonym mięsem bez szkód dla zdrowia.

Co łączy grillowanie z papierosami?

Przeprowadzone przez francuskich naukowców badania wykazały, że po dwóch godzinach grillowania czterech steków, czterech porcji indyka i ośmiu kiełbasek do atmosfery dostało się tyle szkodliwych dioksyn, ile po wypaleniu 220 tys. papierosów! Dioksyny przyczyniają się do powstawania nowotworów, więc zbyt częste grillowanie może być bardzo szkodliwe.

Marynuj i nie marnuj!

Jeśli marynujesz mięso przed grillowaniem, to koniecznie zostawiaj je w lodówce albo w innym chłodnym miejscu. Utrudni to rozwijanie się szkodliwych bakterii. Pod żadnym jednak pozorem nie sprawdzaj, czy marynata jest dobrze doprawiona, gdy jest w niej zanurzone mięso.

Zdrowie podane na tacy

Charakterystyczne aluminiowe tacki są niezbędnym wyposażeniem każdego grilla. Chronią one potrawy przed szkodliwymi związkami chemicznymi uwalnianymi podczas spalania tłuszczu na rozżarzonym węglu. Dlatego też przed wrzuceniem mięsa na ruszt dobrze jest odkroić widoczne kawałki tłuszczu.

Warzywa na ruszt

Zdecydowanie dobrym dodatkiem do grilla są warzywa, jednak nie wszystkie. Badania holenderskich naukowców wykazały, że grillowanie, smażenie i pieczenie ziemniaków przyczynia się do powstania akrylamidów, które również mają rakotwórcze działanie. Aby wykazać się w towarzystwie znajomych, możesz wrzucić na rozżarzone węgle przekrojoną cebulę, która uwolni niebywały zapach, lub upiec cukinię z dodatkiem ziół prowansalskich.

Pogoda na grilla

Dobre grillowanie może wyjść tylko przy dobrej pogodzie. Pamiętaj, że zawsze możesz korzystać z serwisu ostrzeżeń pogodowych UNIQA SMS, z którym zaplanujesz udanego grilla!Trwa ładowanie...Twój certyfikat Assistance jest generowany i zostanie wysłany na Twój adres e-mail.
Operacja może potrwać nawet kilka minut. Prosimy o cierpliwość.