Archiwum

Wyprzedź zimę!

Nie daj się zaskoczyć niskim
temperaturom i pierwszym opadom
śniegu. Sprawdź, co musisz zrobić, aby
unikać niepotrzebnych stresów i czerpać
radość z zimowej jazdy.

Spokój na okrągło

Całoroczne czy zimówki?

To jedno z najczęściej zadawanych przez kierowców pytań. Opony całoroczne nie cieszą się najlepszą opinią. Tymczasem wyniki testów wskazują, że sceptycyzm kierowców jest nieuzasadniony. Różnice między dobrymi oponami całorocznymi a popularną marką opon letnich czy zimówek są znikome. Warto zaznaczyć, że w niektórych testach, takich jak aquaplanning – czyli jazda na mokrej nawierzchni, opony całoroczne radzą sobie najlepiej. Specjaliści coraz częściej wskazują, że opony całoroczne są optymalnym rozwiązaniem przy zmiennej pogodzie. Prawda jest taka, że jeśli kupimy komplet solidnych opon całorocznych, zaoszczędzimy na sezonowych wymianach.

Ostro pojechane

W Polsce stosowanie opon zimowych z kolcami jest zabronione. Tymczasem w Finlandii producent opon Nokian Tyres stworzył pierwszą na świecie oponę z kolcami, które w razie potrzeby są wysuwane i chowane przez kierowcę za pomocą zaledwie jednego przycisku. Rozwiązanie to pozwala dostosować opony do warunków panujących na drodze.

Jasne, że bezpiecznie!

Trzymaj rękę na pulsie…

… a nogę częściej na hamulcu. Przed pierwszymi mrozami warto sprawdzić stan techniczny samochodu. A kiedy zima znów zaskoczy naszych drogowców, warto zdjąć nogę z gazu i na najbliższym pustym parkingu sprawdzić jak zachowuje się samochód w podczas poślizgu. Oczywiście przy niskiej prędkości!

Nie udawaj Greka

W Grecji za jazdę za dnia z włączonymi światłami mijania grozi mandat. W Polsce ten przepis nie obowiązuje, dlatego pamiętaj, by świateł mijania używać przez cały rok, niezależnie od pory dnia.

Selfie za kółkiem

Pisanie sms-ów za kierownicą jest tak samo powszechne jak niebezpieczne. Badania wykazały, że pisanie wiadomości za kierownicą spowalnia czas reakcji aż o  37,4%! Tymczasem najwięcej do zarzucenia mają sobie Brytyjczycy. Co trzeci z nich robi sobie zdjęcia podczas prowadzenia auta, a co czwarty przegląda Facebooka.

Naukowcy obliczyli, że wykonanie tzw. selfie trwa około 14 s., a otwarcie strony z serwisem społecznościowym średnio 20 s . Jeśli więc samochód porusza się 100 km/h pokona w tym czasie długość pięciu boisk piłkarskich. Gołym okiem widać, że to niebezpieczne, szczególnie zimą, gdy na śliskiej nawierzchni znacznie wydłuża się droga hamowania.

Zima pełną parą

Zapchany filtr kabinowy – w tym wypadku zapomnij o jego myciu czy przedmuchiwaniu i wymień stary filtr na nowy. Zabieg ten możesz przeprowadzić samodzielnie, uważając by przy demontażu nie połamać zamocowań w samochodzie.

Wilgoć – śnieg wnoszony do wnętrza samochodu jest jej sprzymierzeńcem. Materiałowe dywaniki warto zimą wymienić na gumowe. Dobrze jest też sprawdzić pod deską rozdzielczą, czy wykładzina nie jest wilgotna. Nie zapominaj o wietrzeniu samochodu, włączaniu wentylacji czy klimatyzacji. Jeśli wilgoci jest więcej możesz zastosować tzw. inhibitory – specjalne granulaty, które pochłaniają nadmiar wody.

Awaria radiatora nagrzewnicy – w wyniku której na połączeniu przewodu z nagrzewnicą wycieka płyn chłodniczy. Niestety jego naprawa pociąga za sobą koszty rzędu kilkuset złotych.

Nieprawidłowa obsługa nawiewów – włączanie nawiewów w taki sposób, że powietrze cyrkuluje wewnątrz samochodu nie jest właściwe.

Pamiętaj!

  • Dbaj o filtr kabinowy.
  • Nie wchodź do samochodu w ośnieżonych butach.
  • Włącz dopływ powietrza z zewnątrz.
  • Nastaw nawiew na szyby.

Pomyśl o ubezpieczeniu

Pamiętaj, że obowiązkowe OC chroni nas jedynie przed odpowiedzialnością za szkody wyrządzone osobom trzecim. Brak OC może być dla nas dotkliwy jednak nie tylko w sytuacji kolizji czy wypadku, ale też gdy przytrafi się nam policyjna kontrola.

W 2014 roku kara za brak OC dla samochodu osobowego wynosiła 2-krotność minimalnego miesięcznego wynagrodzenia – 1680 zł. Jak widać oszczędzanie na OC totalnie się nie opłaca. Aby cieszyć się pełnią bezpieczeństwa warto zainwestować w dodatkowe, nieobowiązkowe ubezpieczenie, takie jak AC, NNW, Assistance i inne. Wybierając je możemy być pewni, że zima nas nie zaskoczy.

Szerokiej drogi!